Alused

Jüri Vendla oli elupõline meremees, kes kuulis põgenikelaevadest alles Eesti Vabariigi taasiseseisvumise järel. Raamatu kirjutamisega soovis ta heita valgust põgenike lugudele, mis olid nõukogude ajal täielikult maha vaikitud. 

Tänud ja tähelepanekud

“Vabaduse tuuled” tugineb Jüri Vendla raamatul “Unustatud merereisid. Eestlaste hulljulged põgenemisreisid üle Atlandi 1940. aastate teisel poolel” (2010). Härra Vendlat ajendas seda raamatut kirjutama minu kadunud isa Alan Trei, kes oli teinud palju uurimistööd ja kogunud kokku hulga lugusid, kuid kahjuks ise raamatut kirjutada ei jõudnudki.

Loa raamatu põhjal digitaalse näituse tegemiseks andsid lahkelt nii Toomas Vendla, Kirjastus SE&JS, Eesti Meremuuseum ja Käsmu Meremuuseum.

Vabamu haridusprogrammide NoVa tootejuht Ede Schank Tamkivi toetas näituse loomist alates ideest kuni teostuseni, tehes seega nende uskumatute lugude jagamise kolmes keeles kõikjal üle maailma kättesaadavaks. Ilma Ede abita poleks see projekt saanud teoks.

Minu siirad tänud alati abivalmis ning pühendunud töötajatele Vabamus, kes on panustanud sellesse projekti: Agnes Kaasik, Aive Peil, Ivo Lille, Kadri Paju, Liisi Rannast-Kask, Martin Vaino, Raimo Tõnisoo ja Sander Altrov. Ma olen tänulik Franka ja Anni Vakkumile, ning Inga Sokmanile, kelle kunstiline nägemus ja kannatlikkus tõid andsid sellele näitusele tema näo ja struktuuri. 

Tänud lähevad ka Kadri Linnasele ja Liina Viiesele Eesti Vabariigi välisministeeriumis, Ameerika Ühendriikide saatkonnas Eestis, Eesti ja Balti uuringute programmis Stanfordi ülikoolis ning Eesti uuringute programmis Tallinna ülikoolis.

Ma olen väga tänulik Ruth Oja Sootarule ja Kristi Vuht Allperele, kes olid lastena laevade Prolific ja Pärnu pardal, ning kelle uskumatu vaprus ja elutahe julgustas mindki nende lugusid jagama. 

Suur tänu!
Näituse kuraator Lisa Trei

Ruth Oja Sootaru, kes seilas üle Atlandi Prolificu pardal, on olnud üle 70 aasta San Francisco Eesti Seltsi tugisammas ja eestvedaja. Pildil koos näituse autori Lisa Treiga.

Näituse koostööpartnerid

Disain: Franka ja Anni Vakkum

Veebilehe arendus: Inga Sokman, Civitta

Tõlked: Ede Schank Tamkivi, Maja Soomägi, Marje Einre, Juta Ristsoo

Tekstide toimetamine: Ede Schank Tamkivi, Barbara Egbert, Christa Peck, Cece Grace La Puma

Rahastus: Fulbright Specialist Program, Ameerika Ühendriikide välisministeerium; Kultuurkapitali rahvakultuuri sihtkapital ja Eesti Rahvuskomitee Ühendriikides.


Pärnus sündinud Kristi Vuht Allpere oli kuueaastane, kui lahkus 1949. aastal oma vanemate Eduard ja Elsa Vuhtiga Rootsist laevaga Pärnu.

Täna on Kristi (keskel) Ameerika Ühendriikide Eesti kogukonna liider, kelle eestvedamisel mäletatakse ja mälestatakse 1944. aasta suurpõgenemist, mis viis kodumaalt üle 80 000 eestlase. Pildil Vabamu ees koos Ede Schank Tamkivi (vasakul) ja Lisa Treiga. 

Toetus sisu loomisel

Eesti: Ede Schank Tamkivi, Maja Soomägi, ja kogu Vabamu kooskond; Ameerika Ühendriikide suursaadik Eestis George Kent; kolonelleitnant Lauri Einre; Hiljar Tammela, Ülle Kraft ja Marko Poolamets Eesti Mälu Instituudist; Maarja Mervioo-Parro Jyvaskyla ülikoolist; Aivar Jürgenson Eesti Rahva Muuseumist; Aigi Rahi-Tamm Tartu ülikoolist; Aarne Valk ja Triin Saks Käsmu Meremuuseumist; Ruth Ristmägi, Andres Eero, Eva Rebane, Teele Saar ja Evelin Silmet Eesti Meremuuseumist; Sirje Endre, Tarmo Tilsen ja Elle Veermäe kirjastusest SE&JS; Asta Trummel kultuuriministeeriumist; 

USA: Mai-Liis Bartling, Marju Rink-Abel ja Leelo Linask Eesti Rahvuskomiteest Ühendriikides; Liisi Esse ja Heidi Heilemann Stanfordi ülikoolist; Jon Mihkels Seattle’i Eesti Seltsist; Southporti ajalooselts Põhja- Carolinas; Kärt Ulman ajalehest Vaba Eesti Sõna

Kanada: Sarah Little Kanada immigratsioonimuuseumist Halifaxis; Piret Noorhani ja Keila Kopvillem Väliseesti Muuseumist VEMU; teadusdoktor Juta Kõvamees Kitching Kanada Soomeurgi Uuringute Keskusest; Lynda Männik Yorki ülikoolist; Tiiu Roiser, veebilehe “S.S. Walnut 1948” toimetaja; Tõnu Tõsine; Valdemars Zvanitajs; Kai Kiilaspea, Eesti Elu

Ireland: Gabriel Doherty Corki University College’ist; 

Sweden: Peter Nylander; Urmas Karheiding, Bert-Ola Söderlund ja Martin Jungerman ja teised Baltiska flyktingbåtar | Baltic refugee boats 1943-45 Facebooki uurimisgrupi liikmed. 

Märkus ajaleheallikate kohta: teise maailmasõja järel oli Eesti ajakirjandus paguluses väga tegus. Käesoleva näituse loomisel on kasutatud järgmisi allikaid:

Rootsist: Stockholms-Tidningen Eestlastele, Välis-Eesti, Eesti Teataja;

Saksamaalt: Eesti Post; 

USAst: Vaba Eesti Sõna;

Kanadast: Vaba Eestlane.

Foto perekond Vuhtist MV Pärnu pardal juulis-augustis 1949 on avaldatud Kanada Immigratsioonimuuseumi Pier 21 loal (DI2014.666.9)