Alused

Themis Sverre sadamas, Rootsis Göteborgis.

Pildi eest tänud Curt S. Ohlssonile

themis

Themis oli 14,3-meetrine kalalaev 60-hobujõulise diiselmootoriga. Selle kapten Harald Mang oli olnud enne Teist maailmasõda lendur ning teenis sõjas Soome armees nõukogude vägede vastu (nn soomepoiss). 1944 arvati ta reservi ja põgenes Rootsi, kus otsustas oma perega kolida edasi Lõuna-Ameerikasse. Kuna see piirkond oli eestlastele suhteliselt tundmatu, otsustas ta esmalt ise minna sihtkohaga tutvuma. Mangil ei olnud mingit varasemat meresõidukogemust ja oli õpikute abil iseõppija.

Themis, mille Mang ostis 10 000 Rootsi krooni eest, lahkus Lysekili sadamast 19. juulil 1949, sihiks Argentina. Pardal oli üheksa eestlast, teiste seas ka kuuekuune imik, kes aitasid merereisi kulud katta. Themis peatus Doveris, Cabo Verdes, Madeiral, ilmselt ka Recife’is ja Rio de Janeiros, ning jõudis Buenos Airesesse veebruaris 1950. Kõrval toodud ajaleheartikli andmetel läks sõit üsna sujuvalt ning paat pidas tormides vapralt vastu. 

“Intervjuu “viimase viikingiga” teekonna lõpul”, Stockholms-Tidningen Eestlastele, 4, juulil 1951.

Kuid Mangile ei meeldinud Argentinas, ning kuuldes, et tema perele on antud elamisluba Kanadas, otsustas edasi purjetada hoopis sinna. 1950. Aastal asus ta Argentinast teele, pardal kaks eestlast: Alfred Sillandi, kes oli Argentinasse saabunud 1946 Snyggi pardal, ning 22-aastane Väino Hoolmaa, kes oli tulnud Ilmarisega 1949. aastal. 

Kuna diiselkütuse hankimiseks vajamineva dokumendi eest oleks tulnud välja käia 100-dollariline altkäemaks, läbis Themis üksnes tuule jõul 50 päevaga vahepeatused Brasiilias, Pernambuco osariigis, ning Ameerika Ühendriikides Norfolkis, Virginia osariigis. Norfolkis palus Hoolmaa piirivalveametnikelt luba maale tulla ning lahkus laevast. Sillandi lahkus pardalt New Yorkis, jättes Mangi kaheksaks päevaks üksi seilama Põhja-Ameerika sisevetel. Ta jõudis Torontosse juulis 1951, kus pagulaspress tituleeris ta “viimaseks viikingiks”. Mang müüs Themise 2000 Kanada dollari eest maha ning olles korra veel omanikku vahetanud, lasti see 1955. aastal Toronto sadamas põhja. 

Teadaolevad meeskonnaliikmed ja reisijad: 

  • Kapten Harald Mang
  • Alfred Sillandi
  • Vaino Hoolmaa

Virginia osariigi ajaleht Norfolk Ledger-Dispatch kajastas Themise reisi 15. mai numbris 1951. aastal.

Kaks päeva hiljem jätkas Ledger-Dispatch eestlasest põgenike saatuse kajastamist. Nora Küün ja tema tütar Aimi, kes olid jõudnud Ameerika Ühendriikidesse Ermaga juba 1945. aastal, tõid kaasmaalastest meresõitjatele omatehtud küpsetisi, sest “eestlased söövad musta leiba.”.